Ekonomi

EYT’de ilk maaşlar ne zaman yatırılacak? Bakan Bilgin tarih verdi

Binlerce çalışanın gündeminde olan Emeklilik Yaşı ( Eyt), 2022 yılının sonlarına doğru Beştepe’de yapılan zirve sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile düğüm çözüldü. Yeni düzenleme ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalılığa başlayanlara yaş sınırı olmaksızın emeklilik kapısı açılıyor. .

EYT KURULDA BEKLİYOR

İlk maaşlarını almak için adeta gün sayan binlerce vatandaş, bir yandan düzenlemenin Meclis’e ne zaman geleceğini izlerken, bir yandan da yetkililerden gelecek açıklamalara kilitlendi. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Küme Başkan Yardımcısı Mustafa Elitaş, ” Eyt Mecliste 10 günlük bir çalışma süresi gerekiyor sonra bize geldi, bakanlık henüz çalışmayı göndermedi. Bizden randevu istemeyin.”

İLK AYLAR ŞUBAT VEYA MART AYI OLACAK

Eyt Düzenlemeyle ilgili son açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. Komisyon aşamasının ay sonunda bitebileceğini ve ay sonunda Plan ve Bütçe Komisyonu’na gidebileceğini kaydeden Bakan Alim, ilk emekli maaşlarının şubat veya mart ayında ödenebileceğini söyledi.

EYT YASASINA KİMLER DAHİL OLACAK?

23 yıllık sorunun çözümlenmesine yönelik teklif 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayanları kapsayacak. Yönetmelik ile yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaş emekli olma hakkına sahip olacak.

EytFaydalanmak için;

  • 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydına sahip olmak,
  • 5 bin prim gününün tamamlanması,
  • Erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl olan sigortalılık süresinin sona ermesi gerekmektedir.

Örneğin, düzenleme 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girdiğinde, 1 Eylül 1999 tarihinde 5 bin prim gününü dolduran ve sigortalılık kaydı yapılan bir erkek çalışanın prim gün sayısı sona erdiği halde, 25 yıllık sigortalılık süresi dolmuştur. süresi 1 Eylül 2024 tarihinde sona erecektir. Yine aynı tarihte yani 1 Eylül 1999 tarihinde sigortalılık kaydı yaptıran kadın çalışanlar, yönetmeliğin 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girmesi halinde düzenlemeden yararlanabilecek. Bu çalışanın 5 bin günden az olması halinde, bu çalışan sigortalılık süresini tamamlamış olmasına rağmen ancak prim gün sayısını tamamladığında EYT yönetmeliğine başvurabilecektir.

BAŞVURULAR E-DEVLETTEN ALINACAK

EYT yönetmeliğinin açıklanmasının ardından vatandaşların SGK önünde uzun kuyruklar oluşturduğunu hatırlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, buna gerek olmadığının altını çizerek, işlemlerin E-Devlet’ten gelen başvurular olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu