İş

Avustralya’da iş koşulları Mart ayında istikrarlı seyretti

Mart ayında Avustralya’da iş koşulları çok az değişiklik göstererek on yıldır devam eden yüksek faiz oranlarına rağmen istikrarını korudu. National Australia Bank’ın (OTC:NABZY) (NAB) son anketine göre, iş koşulları endeksi 1 puanlık hafif bir düşüşle +9’a geriledi. Bu puan, iş faaliyetlerinin geçtiğimiz yıl boyunca sürekli olarak ortalamanın üzerinde olduğunu gösteriyor.

Anket ayrıca iş dünyası güveninin 1 puanlık marjinal bir artışla +1’e yükseldiğini ortaya koymuştur. Hem ticari satışlar hem de istihdam seviyeleri sabit kalmış, birincisi +14, ikincisi ise +6 puanını korumuştur. Ancak, karlılıkta 4 puanlık düşüşle +6’ya gerileyen bir azalma kaydedildi.

Kapasite kullanımı %83,4’ten %83,2’ye küçük bir düşüş göstererek arz ve talep arasında daha iyi bir dengeye doğru kademeli bir ilerlemeye işaret etti. NAB Baş Ekonomisti Alan Oster anket bulgularını yorumlarken, firmaların gelecekle ilgili endişeleri olsa da, özellikle perakende ve inşaat sektörlerinde bu ay ekonominin dayanıklılığının belirgin olduğunu vurguladı.

Anket ayrıca fiyat baskılarında hafif bir gevşemeye işaret etti. Perakende fiyatlarındaki çeyreklik artış Şubat ayındaki %1,4 seviyesinden %1,3’e gerilerken, satın alma maliyetlerindeki artış %1,8’den %1,4’e düştü. Oster, bu rakamların enflasyonun hedef orana indirilmesindeki ilerlemenin kademeli olacağı yönündeki beklentilerle uyumlu olduğunu belirtti. Nisan ayında açıklanacak olan birinci çeyrek Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sonuçlarının da bu beklentiyi güçlendireceğini öngörüyor.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) geçen ay faiz oranlarını %4,35’te tuttu ve belirli bir politika yönü taahhüt etmemesine rağmen sıkılaştırma eğilimini kaldırarak yaklaşımını değiştirdi. Piyasa katılımcıları, faiz oranlarının zirveye ulaştığını ve olası bir rahatlamanın Kasım ayına kadar beklenmediğini düşünüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu